Morfoloogiamoodulite töö üldpõhimõtted on kirjeldatud failis morf_yld.html.
Muuttüüpide numbrid vastavad Väikese vormisõnastiku (VVS = Ü. Viks, Väike Vormisõnastik I, II. Tallinn 1992) klassifikatsioonile. Lisatud on tüüp 41, mis märgib muutumatute sõnade hulka.
Sõnaliigid on tähistatud järgmiselt:
Topeltsõnaliigi (SA, DK jne) puhul sõltub sõnaliigi valik lause kontekstist, nt koer (SA): Koer (S) haugub ja Peeter on väga koer (A) poiss.
Tüvekoodil on kolm võimalikku positsiooni, vastavalt tüvemuutuste eri liikidele:
Fail fcodes.ini annab võimaluse valida 4 erineva vormikoodi
kuju vahel:
vorminimi - muutevormi täieliku nime lühend,
klaarkood - muutevormi tähis kõige tavalisema formatiivivariandi kujul,
sisekood - muutevormi kood, mida kasutavad programmimoodulid,
FS-kood - muutevormi kood Filosofti morfoloogiaprogrammides.
Sisekood koosneb 8 positsioonist, igaüks vastab kindlale grammatilisele kategooriale. 6 esimest positsiooni on verbi jaoks, 2 viimast noomeni jaoks. Tähenduseta või märkimata positsioonides on '-'. Nt
PlAll,DELE,------14,pl all pluurali allatiiv e mitmuse alaleütlev
(nt õdedele, saabastele)
ImpPrPl2,GE,-00350--,ge imperatiivi preesensi pluurali 2. pööre
(nt tulge, hakake)
Erijuhtumid:
Muutumatute sõnade koodid: ID,_,--------, (nt kaua, kindlasti)
Mitmuse vokaaltüve koodid: Rpl,_,------1-,_ (nt jalu vormides jalule, jalust jne)
Sisekoodi võti:
| positsioon | |
|---|---|
| väärtus = lühend | nimetus |
| VERB: | |
| 1. infiniitsed (e käändelised) vormid | |
| 1 = Inf | infinitiiv e da-infinitiiv e da-tegevusnimi |
| 2 = Ger | gerundium e des-vorm |
| 3 = Sup | supiin e ma-infinitiiv e ma-tegevusnimi |
| 4 = Pts | partitsiip e kesksõna |
| 2. tegumood | |
| 0 = Ps | personaal e isikuline tegumood |
| 1 = Ips | impersonaal e umbisikuline tegumood |
| 3. aeg | |
| 0 = Pr | preesens e olevik |
| 1 = Pt | preteeritum e (üld)minevik |
| 2 = Ipf | imperfekt e lihtminevik |
| 3 = Pf | perfekt e täisminevik |
| 4 = Ppf | pluskvamperfekt e enneminevik |
| 4. kõneviis | |
| 0 = Ind | indikatiiv e kindel kõneviis |
| 1 = Kvt | kvotatiiv e kaudne kõneviis |
| 2 = Knd | konditsionaal e tingiv kõneviis |
| 3 = Imp | imperatiiv e käskiv kõneviis |
| 5. arv-isik | |
| 0 = 1-6 | arvu-isikut ei eristata (kõik pöörded) |
| 1 = Sg 1 | singulari e ainsuse 1. pööre |
| 2 = Sg 2 | singulari e ainsuse 2. pööre |
| 3 = Sg 3 | singulari e ainsuse 3. pööre |
| 4 = Pl 1 | pluurali e mitmuse 1. pööre |
| 5 = Pl 2 | pluurali e mitmuse 2. pööre |
| 6 = Pl 3 | pluurali e mitmuse 3. pööre |
| 6. kõnelaad | |
| 0 = 1-2 | kõnelaadi ei eristata (jaatav või eitav kõne) |
| 1 = Af | afirmatiiv e jaatav kõne |
| 2 = Neg | negatiiv e eitav kõne |
| NOOMEN: | |
| 7. arv | |
| 0 = Sg | singular e ainsus |
| 1 = Pl | pluural e mitmus |
| 8. kääne | |
| N = Nom | nominatiiv e nimetav |
| G = Gen | genitiiv e omastav |
| P = Part | partitiiv e osastav |
| D = Adt | aditiiv e suunduv (e lühike sisseütlev) |
| 1 = Ill | illatiiv e sisseütlev |
| 2 = In | insessiiv e seesütlev |
| 3 = El | elatiiv e seestütlev |
| 4 = All | allatiiv e alaleütlev |
| 5 = Ad | adessiiv e alalütlev |
| 6 = Abl | ablatiiv e alaltütlev |
| T = Tr | tranlatiiv e saav |
| R = Ter | terminatiiv e rajav |
| E = Es | essiiv e olev |
| A = Ab | abessiiv e ilmaütlev |
| K = Kom | komitatiiv e kaasaütlev |
Failid on kataloogis, millele osutab keskkonnamuutuja EST_MORPHO_DATA, juhul kui EST_MORPHO_DATA ei ole väärtustatud, otsitakse faile jooksvast kataloogist.