SISSEJUHATUS ORTOGRAAFIA MORFOLOOGIA SÕNAMOODUSTUS SÜNTAKS LEKSIKOLOOGIA
| SÕNAMOODUSTUSVERBIMOODUSTUSLiitverbidLiitverbid on liitsõnad, mille põhiosaks on verb, nt alahindama. Eesti keeles on palju verbe, mis sisaldavad rohkem kui üht tüve, kuid enamik neist ei ole liitverbid, vaid ühend- ja väljendverbide kokkuvormistused või liitsõnade verbtuletised. Liitverbid erinevad ühend- ja väljendverbidest selle poolest, et liitverbi kui liitsõna moodustajad vormistatakse samas järjestuses kokku verbi mis tahes vormi korral (alahindab, alahinnata, alahinnatud jne), ühend- ja väljendverbide moodustajad aga üksnes teatud juhtudel (pahakspandav käitumine, äravõetud õigused; vt O 44). Liitverbid erinevad liitsõnade verbtuletistest selle poolest, et liitverbide vahetuteks moodustajateks on tüved (ala + hindama), liitsõnade verbtuletistel aga liittüvi + liide või null-liide (peremehe + tse/ma, rahatrahvi + ma).
Liitverbide moodustusmallid:
- määrsõna + verb: alahindama, alakoormama, esietenduma, taandarenema, üldiseloomustama, siirdistutama, eelhääletama, eelregistreerima, järelnoppima, ristküsitlema (vrd risti), risttolmlema, vastunäidustama, pealtväetama, tasalülitama. Sõnade taas- ja üle- kasutamine on kõikuv, need võivad sama verbiga moodustada nii liitsõna kui ka ühendverbi: ülehindab oma võimeid = hindab oma võimeid üle; endine kord taaskehtestati = endine kord kehtestati taas, taasluua ~ taas luua, taasvallutada ~ taas vallutada;
- käändsõna nimetavas + verb: (Adj + V) kuritarvitama, kuivsoolama, kuivpuurima, kuivpuhtima, märgsoolama, märgpuurima, märgpuhtima, sügavkündma, sügavpuurima, sügavväetama, kuumtöötlema, kuumvaltsima, kuumsuitsutama, külmsuitsutama, külmneetima, külmvaltsima; (N + V): hädamaanduma, iluvõimlema, sportvõimlema, jääpurjetama, purilendama, rulluisutama, rullsuusatama, mineraalväetama, ravivõimlema, rändkaubitsema.
Omadussõnaline täiendosa iseloomustab verbiga väljendatud tegevuse viisi ning liitverbile vastab harilikult sõnaühend: viisiadverb + V (kuumvaltsima = kuumalt valtsima). Nimetavalise täiendosaga moodustusmall on tegelikult omane liitkäändsõnadele. Selle malli kandumine verbimoodustusse on alguse saanud mõnede deverbaalide tagasituletiste toomisest keelde (kuritarvitus > kuritarvitama, silmkude > silmkuduma, rulluisutamine > rulluisutama).
|